Wydawać by się mogło, że to prosta sprawa – po zmianie opon na zimowe albo letnie te drugie wystarczy wrzucić do komórki lokatorskiej czy garażu. Nic bardziej mylnego. Niedbałość może popłacić uszkodzeniem ogumienia i dodatkowymi kosztami. Jak więc poprawnie przechowywać opony?
Zanim zdecydujesz się na magazynowanie opon, przygotuj je do tego. Pierwszą czynnością, jaką musisz wykonać, jest ich czyszczenie. Nagromadzone zanieczyszczenia niekorzystnie wpływają na jakość ogumienia, ale i na felgi, mogą je na przykład porysować. Szczególnie komplet zimowy wymagać będzie od Ciebie trochę pracy. Usuń piasek, błoto, kurz, aby po sezonowaniu założyć czysty komplet. Jednak to nie koniec, drugi krok to konserwacja opon, choć to kwestia sporna. Producenci nie zawsze zalecają korzystanie z preparatów konserwujących i nabłyszczających, pracownicy warsztatów wulkanizacyjnych z kolei zachęcają do tego – zrób, jak uważasz. Ostatni etap to wybór miejsca, skupimy się na tym na samym końcu, chcemy jednak podkreślić, że podstawą jest brak kontaktu z ozonem. Dlatego miejsca, w których znajdują się centralne odkurzacze, piece, rozpuszczalniki czy smary, lepiej sobie odpuścić.
Trzy szkoły, trzy sposoby przechowywania opon, tak jak i trzy kroki ich przygotowania do sezonowania. Możesz magazynować je na stojąco, w pozycji poziomej lub korzystając ze stelaży. Tutaj wiele zależy od tego, czy zdecydujesz się przechowywać je z felgami, czy też nie. Zacznijmy od samych gum. Najlepszą pozycją będzie stojąca – dlaczego? Powód jest jeden i bardzo prosty, to naturalne położenie ogumienia. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, abyś postawił na „szkołę poziomą”. Co bardzo ważne, opony bez felg nie muszą być przechowywane na hakach lub stelażach, co sprawi, że zaoszczędzisz.
Masz dwa komplety opon z felgami? W takim razie po ich zdjęciu zechcesz przechowywać je razem. Co w takim wypadku powinieneś zrobić? Nic skomplikowanego, ułóż je poziomo jedna na drugiej. Możesz postawić na pionowe ustawienie obok siebie, jednak nie jest to zalecane, może doprowadzać do mikroodkształceń felgi i samej opony, na którą jednak działa ciężar felgi. To w konsekwencji przyczyni się do nierówności, gorszych osiągów na drodze. Jeśli masz mało miejsca w garażu czy w innym pomieszczeniu, gdzie będziesz przechowywał opony z felgami, postaw na stelaż lub haki.
W przypadku lokalizacji masz cztery możliwości do wyboru. Pierwsza to piwnica, jeśli ją oczywiście posiadasz. To dobry wybór. Pamiętaj, aby włożyć ogumienie do foliowych worków, co ochroni je przed promieniami słonecznymi i zanieczyszczeniami. Przed zamknięciem worka usuń nadmiar powietrza na przykład odkurzaczem. Możesz przechowywać opony również w garażu, jeśli nie masz worków, wybierz czysty karton i układaj go na przemian z oponami. Czasem właściciele aut decydują się na składowanie opon na balkonie, to rozwiązanie pomijamy, nie jest polecane. Ostatnia opcja to przechowalnia, specjaliści zadbają o Twoje ogumienie. Musisz się wtedy liczyć z kosztami, nie są jednak bardzo duże.
Zdj. główne: Robert Laursoo/unsplash.com