W czasie nauki najważniejsze jest nie to, ile godzin spędzisz nad podręcznikami, ale to, w jaki sposób podejdziesz do tematu. Efektywne utrwalanie wiadomości nie musi wcale oznaczać zarwanych nocy – wręcz przeciwnie! Poznaj sposoby na to, jak skutecznie utrwalić wiadomości bez ślęczenia nad podręcznikami.
Wykorzystaj to, w jaki sposób działa mózg człowieka i powtórz wiadomości przed egzaminem, rysując własną mapę myśli. Jest to rewolucyjny sposób nauki, który wykorzystuje to, jak bardzo nasza pamięć opiera się na skojarzeniach. Na czym dokładnie polega ta metoda? Wystarczy, że na środku kartki zapiszesz zagadnienie, które starasz się utrwalić przed egzaminem, a wokół za pomocą odchodzących od niego strzałek dopiszesz słowa-klucze skojarzone z głównym pojęciem. Następnie do skojarzeń dodaj kolejne i tak dalej, pamiętając, żeby im bardziej oddalasz się od głównego, ogólnego zagadnienia, tym bardziej szczegółowe powinny być zanotowane słowa.
Jeśli nie możesz zapamiętać, czym jest liczba Avogardo, jak obliczyć deltę albo nie wiesz, jak ugryźć drugą zasadę dynamiki Newtona, poszukaj odpowiedzi w filmikach na YouTube. Często wystarczy posłuchać, jak zagadnienie wytłumaczone jest na przykładach, bez zbędnego pośpiechu, który zdarza się w klasie czy na sali wykładowej. Filmik możesz odtworzyć wielokrotnie, dopóki nie zrozumiesz danego pojęcia albo możesz poszukać innych twórców na YouTube, którzy przedstawią temat na swój sposób.
Social media potrafią skutecznie i niezauważenie ukraść sporą część dnia. Szczególnie podczas nauki włączenie Facebooka bywa zgubne dla jej efektów. Jeśli chcesz skutecznie utrwalić wiadomości przed egzaminem, musisz zagwarantować sobie odwyk od social media. Przydatne okażą się specjalnie wtyczki do przeglądarki, które blokują wszystkie strony internetowe albo jedynie portale społecznościowe. Możliwe jest także zablokowanie strony, jeśli przebywasz na niej zbyt długo. Interesującym rozwiązaniem są także wtyczki, które zmieniają strony internetowe na czysty tekst, dzięki czemu nie będziesz się dłużej rozpraszać zbędnymi linkami albo bocznymi panelami, takie, które przeobrażą facebookową tablicę w listę zadań lub takie, które wykorzystują biały szum do zwiększenia Twojej koncentracji.
Po powtórzeniu jednej partii materiału zrób przerwę, zanim zabierzesz się za resztę. Zasłużyłeś na chwilę odpoczynku i najlepiej, jeśli dodatkowo zagwarantujesz sobie dawkę świeżego powietrza. Przekonasz się na własnej skórze, że kilka minut przerwy od nauki znacząco wpłynie na Twoją efektywność, a Ty zaczniesz przyswajać informacje o wiele szybciej. Uczenie się ciągiem nie przyniesie nic dobrego, co najwyżej zmęczenie i brak chęci na dalszą naukę.
Opowiadając komuś to, co już wiesz, nie tylko orientujesz się dokładnie w stanie swojej wiedzy, ale dodatkowo utrwalasz zdobyte informacje. Kiedy próbujesz wytłumaczyć drugiej osobie temat, który starasz się przyswoić, jesteś w stanie lepiej zrozumieć dane zagadnienie. Często dopiero powtórzenie materiału na głos pozwala zapamiętać informacje, dlatego dobrze próbować różnych sposobów utrwalania informacji, dopóki nie znajdziesz takiego, który sprawdzi się najlepiej u Ciebie.
Zagadnienia, których nie sposób zrozumieć z podręcznika, warto zapisać po swojemu. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, zacznij od wyodrębnienia najważniejszych informacji, pomijając szczegóły. Później opisz to zagadnienie własnymi słowami, a kiedy już lepiej pojmiesz omawiany temat, wróć do opisu w podręczniku i zapoznaj się z detalami.
Fot. Karolina Grabowska/Pexels